Foto: Genrebild/Swedavia

Kritik mot dyra priser i Taxfreen

Arlandas taxfree är i vissa fall mer än dubbelt så dyrt som nätbutiker enligt en rapport från Pricerunner.

Arlandas taxfree lockar med 20 procent billigare priser än på stan, men det stämmer inte enligt Pricerunner som jämfört priser i taxfreen med nätbutikerna rapporterar Aftonbladet. Pricerunners VD Nicklas Storåkers säger att det är ”Svindyrt på Arlanda” och att det är vilseledande att kalla sig för en ”duty free store”:
– Då får man intrycket att det dels är skattefritt och dels att det är låga priser. Det stämmer helt enkelt inte.

Rapporten har jämfört priser på Duty free stores hemsida och man har även besökt Arlanda, vissa varor är fyra gånger så dyra på Arlanda som på nätte, i snitt var skillnaden 42 procent. Nicklas Storåkers menar att många riskerar att betala för mycket eftersom miljoner passerar butikerna varje år.

Störst skillnad fanns inom solglasögon men i kategorierna Smink, Hudvård, Parfym, Design och Alla produkter var det dyrare på Arlanda. Men Dufry Som driver Duty Free Store på Arlanda tillbakavisar kritiken och att man jämför äpplen och päron eftersom det handlar om nätbutiker och inte fysiska butiker som jämförelsen gjorts mot:
– Vi har aldrig jämfört våra priser med e-handelns. Vi driver fysiska butiker, som bland annat tillhandahåller personlig service och en garanti om äkta produkter (inga kopior)”, skriver Dufry i ett mail till Aftonbladet.

Rapporten har även jämfört varor med nedsatta priser hos en butik på stan. Man måste således jämföra normalpris mot normalpris enligt Dufry. Men Pricerunner köper inte argumentet:
– En del varor är angivna att de är prissänkta, men det säger inte att de nödvändigtvis är 20 procent billigare. När de har bemött vår kritik har de sagt att de jämför sig med normalpriser på stan. Vad det nu är. Om man säger att man har 20 procent lägre priser än på stan så måste man kunna stå för det, uppger Niklas Storåkers för Aftonbladet.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.