Andreas Hatzigeorgiou, VD på Stockholms handelskammareFoto: Pressbild
Krismöte om säkerhetskontrollen
Det har hållits krismöte om kön till säkerhetskontrollen på Arlanda under tisdagen, Stockholms Handelskammare menar dock på att insatser uteblivit.
Myndigheter och företag träffades under tisdagen för att komma tillrätta med kaoset på Arlanda med köerna till säkerhetskontrollen. Stockholms Handelskammare anser att regeringen omedelbart måste tillsätta en krisgrupp som vidtar extraordinära åtgärder för att snabbt minska köer. – Det är tydligt att många aktörer inte agerat tillräckligt snabbt och kraftfullt utan förlitat sig på sina invanda rutiner. Regeringen har än så länge stoppat huvudet i sanden och pekat på andra, men det duger inte när statens myndigheter och företag inte kan samarbeta, säger Andreas Hatzigeorgiou, vd Stockholms Handelskammare.
Handelskammaren föreslår att myndigheter inklusive Säpo omgående snabbar upp prövningar kopplade till transportinfrastruktur, förenklad säkerhetsprövning, att flytta över personal som genomgått likvärdig säkerhetsklassning till säkerhetskontrollen. Att flytta skyddsvakter från andra skyddsobjekt till Arlanda. – Det är bra att man försöker få till köoptimering och använda personal utan säkerhetsklassning till de uppgifter som går. När Sverige drabbades av pandemin kunde vi kraftsamla och ompröva regelverk och rutiner. Vi vet att Sverige har förmåga att agera snabbt och resolut men det krävs ledarskap och handlingskraft, säger fortsätter Andreas Hatzigeorgiou.
Nyheter Sigtuna Kommun har sett en otrolig ökning av installerad effekt från nätanslutna solcellsanläggningar per capita, med en imponerande ökning på 432 procent sedan 2018.
Nyheter Måndagens välkända VMA-test (Viktigt Meddelande till Allmänheten) ställdes inför oväntade tekniska hinder, vilket resulterade i att varningssignalen inte nådde stora delar av centrala Stockholm och norra delar av länet.
Blåljus Tidigt på morgonen den 5 december rapporterades en brandincident i Steninge slottsby, där en byggbarack på Mejeriets väg engagerade räddningstjänsten och polisen.
Nyheter En 15-årig flicka döms för att ha misshandlat en 12-årig flicka i Sigtuna. Ytterligare en 15-åring döms för medhjälp till misshandel. 15-åringen döms även för övergrepp i rättssak.
Notiser Under de elva första månaderna i år har konkurserna i kommunen skjutit i höjden och nått en ökning på hela 59 procent jämfört med föregående år. Enligt färska siffror från UC, ett kreditupplysningsföretag, har antalet konkurser ökat dramatiskt från 29 till 46.
Politik Miljöpartiet har lagt fram ett budgetförslag med fokus på sociala investeringar, skolresurser, miljöåtgärder och integration för Sigtuna kommun.
Nyheter En banbrytande förändring i svensk vägtrafik kommer träda i kraft den 1 december när lastbilar får en utökad längd på upp till 34,5 meter. Detta innebär att fordonen nu kan bli nästan tio meter längre än tidigare tillåtet.
Politik Som märsta.nu kunde rapportera under torsdagen blev det ingen ny budget för kommunen antagen 2024. Istället en återremiss som hanteras först om två veckor.
Politik Kommunfullmäktige höll sitt sammanträde den 30 november och beslutade att behålla den nuvarande skattesatsen på 20.0 procent oförändrad för det kommande året 2024.
Politik Budgeten återremitterades på budgetsammanträdet idag: - Liberalerna ser fram emot att på nästa kommunfullmäktige få lägga fram vår egna budget, uppger Pernilla Bergqvist (L).