Hur ska du klara dig vid ett längre vattenbortfall? Det berättar FRG denna vecka. Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Krisberedskapsvecka i kommunen

Myndigheten för Samhällsskydd och beredskap kommer tillsammans med Sigtuna kommun och Frivilliga Resursgruppen (FRG) att hålla krisberedskapsvecka på tre olika platser.

Som en del av Krisberedskapsveckan kommer FRG att hålla en träff på Sätuna torg, 9 maj, Märsta Centrum, 11 maj, och Stora Torget i Sigtuna, 12:e maj. Där kommer FRG via upp vad en krisberedskapslåda bör innehålla och berättar om hur man kan klara kriser som längre el- och vattenbortfall. Krisberedskapsveckan genomförs av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap tillsammans med kommunerna. Syftet är att öka kunskapen om hur människor påverkas av och hur de kan förbereda sig för samhällskriser och höjd beredskap, i värsta fall krig.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.