Foto: Jamshid Jamshidi/arkiv

Kriminella gäng etablerar sig

För några veckor sedan slog Polisen till mot en adress i kommunen för att komma åt delar av det så kallade Östberganätverket som etablerat sig i Märsta.

46 kriminella gäng har kartlagts av Polisen i Stockholm, minst ett av dessa ska ha etablerat sig i Märsta; Östberganätverket. Polisen slog till mot dem redan för några veckor sedan i en samordnad insats som nådde Märsta.

märsta.nu kan avslöja att det utöver personer från Östberganätverker även finns personer ur det så kallade Tenstanätverket i Märsta. De har även rekryterat flera kommuninvånare i 18-20-årsåldern för sin verksamhet inom drog- och vapenförsäljning.

Nyligen skedde en skjutning mot en restaurang på Stationsgatan. Enligt uppgift rör det sig om en uppgörelse mellan personer i Östberganätverket och en inhemsk gruppering från Märsta. Vad märsta.nu erfar väntar Polisen på att en uppgörelse ska ske när som helst mellan Östberganätverket och den lokala Märstaligan.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening