Jens Sjöström (S) och Kristoffer Tamsons (M). Foto: Mälardalsrådet
Krav på snabbare beslut om Arlandas framtid
Arlanda måste utvecklas för att stärka Sveriges internationella konkurrenskraft, skriver Mälardalsrådet i sitt remissvar till regeringen.
Rådet välkomnar flera förslag i regeringens Arlandautredning, bland annat att stationsavgiften vid Arlanda C tas bort, att vägkapaciteten på E4 vid flygplatsen ökas och att kollektivtrafiken till och från Arlanda förbättras. – Regeringen behöver skyndsamt omförhandla avtalet med A-train så att stationsavgiften tas bort, säger Jens Sjöström (S), ordförande i Mälardalsrådet.
Även Kristoffer Tamsons (M), ordförande i rådets infrastruktursamarbete En Bättre Sits, betonar att Arlanda är en central del i regionens transporter och att projekt som utbyggnaden av fyra spår mellan Uppsala och Stockholm måste genomföras enligt plan.
Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.
Ung & Student Arlandagymnasiet tar nu steget in på Arlanda flygplats. Ett nytt hyresavtal innebär att skolan får tillgång till cirka 3 300 kvadratmeter lokaler direkt inne på flygplatsområdet.
Politik Regeringen ger klartecken till satsningar som påverkar infrastrukturen kring Arlanda. För Sigtuna kommun innebär det bland annat finansiering för en ombyggnad av Märsta station.
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.