Frågor kring kräkningar är fortsatt dominerande hos 1177 Vårdguiden.Foto: Genrebild

Kräksjukan fortsätter dominera bland sjukdomarna

Stockholmarna som ringer 117 Vårdguiden frågar just nu mest om feber, magsjuka och halkskador.

märsa.nu rapporterade förra veckan om att det är stort tryck på sjukvården i regionen för halkrelaterade skador. Nu uppger 1177 Vårdguiden att förra veckan dominerade mest av frågor om feber, magsjuka och just halkskador.

Många frågor har handlat kring barns kräkningar och diarré samt feber. Även vuxenrelaterade frågor handlar om kräkningar och diarré, men även halkskadorna. Det är främst hand- och fotskador. Är det en felaktig vinkel på kroppsdelen så ska man direkt åka till en närakut uppmanar Vårdguiden.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening