Göran Langer, BID Valsta, Olov Holst (M) och Fredrik Håkansson, BID MärstaFoto: Sigtuna kommun

Kraftsamling för ökad trygghet

Sigtuna kommun har tecknat avtal med två så kallade Business Improvement District-föreningarna (BID) för att kraftsamla för ökad trygghet.

märsta.nu har tidigare rapporterat om att kommunen avsåg teckna avtal med Vi är Valsta och Trygg i Märsta, två så kallade BID-föreningar. Nu är avtalet påskrivet.
– Eftersom vi har gemensamma intressen känns det viktigt för oss att stötta BID-föreningarna. Tillsammans kan vi hitta synergier och få större effekt i de trygghetsskapande aktiviteter vi genomför. Kommunen arbetar aktivt för att stärka tryggheten i Valsta och skapa ett levande och tryggt närområde, uppger kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M), i ett uttalande.

Vi är Valstas ordförande är SigtunaHems VD Göran Langer:
– Tillsammans kommer vi att genomföra en rad olika satsningar för att minska segregationen och utanförskapet. Vi kommer att öka vuxennärvaron och samarbeta kring trygghetsskapande aktiviteter för barn och unga. Våra insatser syftar till att skapa ett attraktivt Valsta, säger Göran Langer

Samarbetet ska resultera i tryggare närområden med levande centrum i Märsta för att gynna både handel och invånare. Det finns två mål, det första för 2025 är att upplevd trygghet ska öka, ökad säkerhet i det offentliga rummet samt att minska de kriminella nätverkens påverkan på lokalsamhället. 2030 ska kommunen vara trygg och ytan kriminell påverkan på lokalsamhället.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening