Foto: Arkivbild

Kraftigt snöfall på väg in

SMHI har utfärdat en Gul varning för snöfall från torsdag eftermiddag.

Det blir snöstorm igen på med start torsdag eftermiddag, SMHI har utfärdat Gul varning då det väntas falla mycket snö och på vissa håll uppstår snödrev i samband med blåst. Det finns risk för störningar i trafiken samt förseningar inom buss, tåg och flygtrafiken. Även risk för problem med elförsörjning kan finnas. Sigtuna omfattas av varningen men inte Märsta, dock är sannolikheten att Märsta också får en hel del snö i likhet med Sigtuna.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.