För första gången på mycket länge backar bostadspriserna i kommunen, bostadsrätter gick ner med nästan nio procent förra året och villor med 1,1 procent.
I de senaste siffrorna från Mäklarstatistik framgår att bostadspriserna i stora delar av storsdatsregionerna backar. Sigtuna kommun som länge ökat visar nu nedåtgående siffror för både kvartal och helår. Bostadsrätterna gick ner hela 11,2 procent senaste tre månaderna och nästan 9 procent senaste 12 månaderna. Medelpriset i Sigtuna kommun per kvadratmeter ligger ca 17 000 kronor lägre än snittet för Stor-Stockholm.
Samtidigt har även villapriserna gått ner, men inte lika kraftigt. För kvartalssiffrorna är nedgången 4,4 procent och på tolv månader drygt 1 procent. Medelpriset för en villa i länet var 5,2 miljoner kronor.
Ung & Student En undersökning som märsta.nu genomförde på Midgårdsvallen under torsdagen visar att många unga i Märsta spenderar stora delar av sitt sommarlov framför skärmen.
Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.
Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.
Politik Mellan den 8 och 21 september hålls kyrkovalet i Svenska kyrkan. Då får medlemmar över hela landet möjlighet att rösta om vilka som ska styra kyrkan under de kommande fyra åren – både lokalt och nationellt.
Ung & Student Allt fler gymnasieelever i Sigtuna kommun får sitt CSN-stöd indraget. Under läsåret 2024/2025 handlar det om 222 personer – motsvarande 11,4 procent av de studiemedelsberättigade i kommunen. Det är den högsta siffran på tre år och en ökning från 204 personer (10,7 procent) förra året.
Ung & Student Under måndagseftermiddagen inleddes "Sommarkul för alla" i Rakvereparken i Märsta – ett initiativ som bjuder på kostnadsfria sommarlovsaktiviteter för barn mellan 9 och 12 år.
Nyheter Andelen försenade tåg vid stationerna i Sigtuna kommun sjönk i juni till den lägsta nivån sedan årsskiftet. Av omkring 9 500 tåg som passerade Arlanda C, Märsta och Rosersberg var 879 mer än fem minuter sena – motsvarande 9 procent.