Foto: Pressbild

Kraftigt ner på bostadsmarknaden

För första gången på mycket länge backar bostadspriserna i kommunen, bostadsrätter gick ner med nästan nio procent förra året och villor med 1,1 procent.

I de senaste siffrorna från Mäklarstatistik framgår att bostadspriserna i stora delar av storsdatsregionerna backar. Sigtuna kommun som länge ökat visar nu nedåtgående siffror för både kvartal och helår. Bostadsrätterna gick ner hela 11,2 procent senaste tre månaderna och nästan 9 procent senaste 12 månaderna. Medelpriset i Sigtuna kommun per kvadratmeter ligger ca 17 000 kronor lägre än snittet för Stor-Stockholm.

Samtidigt har även villapriserna gått ner, men inte lika kraftigt. För kvartalssiffrorna är nedgången 4,4 procent och på tolv månader drygt 1 procent. Medelpriset för en villa i länet var 5,2 miljoner kronor.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.

Nya bygglovsregler förenklar ansökan

Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.