Antalet fall i kommunen gick ner kraftigt vecka 29 enligt FHM.
Sigtuna kommun hade 34 bekräftade fall av covid-19 den gångna veckan, 29. En klar minskning från vecka 28 då antalet fall uppgick till 54 stycken. Antalet fall har varit över 20 per vecka under fyra veckor i följd. Dock anses viruset nu vara milt och om man genomgått infektion eller är vaccinerad så föreligger ingen stor risk att drabbas av allvarlig sjukdom. – Vi har en ökande samhällsspridning av covid-19 vilket innebär att det kan bli fler sjukhusinläggningar och även fler som avlider med covid-19. Nivåerna vi ser nu ligger högre än förra sommaren, men vi är inte i samma läge som i vintras när omikron spreds första gången, säger Anneli Carlander, enhetschef på Folkhälsomyndigheten.
Region Stockholm uppgav på onsdagen att 273 patienter vårdades med covid-19 på sjukhus i länet. Sju av dessa var i behov av intensivvård, 171 vårades på akutsjukhus, 95 i geriatrisk vård.
Blåljus Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.
Politik Marie Axelsson toppar Socialdemokraterna lista till kommunfullmäktige i Sigtuna inför valet 2026. Beslutet fattades vid partiets årsmöte som hölls i Sätunaskolan.
Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.
Näringsliv Från den 22 juni 2026 återvänder China Eastern till Stockholm Arlanda Airport med en ny direktlinje till Shanghai Pudong International Airport. Flyget går tre gånger i veckan, på måndagar, torsdagar och lördagar.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.