Kraftigt minskade fall av covid-19

Antalet fall i kommunen gick ner kraftigt vecka 29 enligt FHM.

Sigtuna kommun hade 34 bekräftade fall av covid-19 den gångna veckan, 29. En klar minskning från vecka 28 då antalet fall uppgick till 54 stycken. Antalet fall har varit över 20 per vecka under fyra veckor i följd. Dock anses viruset nu vara milt och om man genomgått infektion eller är vaccinerad så föreligger ingen stor risk att drabbas av allvarlig sjukdom.
– Vi har en ökande samhällsspridning av covid-19 vilket innebär att det kan bli fler sjukhusinläggningar och även fler som avlider med covid-19. Nivåerna vi ser nu ligger högre än förra sommaren, men vi är inte i samma läge som i vintras när omikron spreds första gången, säger Anneli Carlander, enhetschef på Folkhälsomyndigheten.

Region Stockholm uppgav på onsdagen att 273 patienter vårdades med covid-19 på sjukhus i länet. Sju av dessa var i behov av intensivvård, 171 vårades på akutsjukhus, 95 i geriatrisk vård.

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.