Foto: Pressbild

Kraftigt back på bostadsrätter

Bostadsrätterna i kommunen backar mest i länet med nästan 16 procent det senaste året.

Svensk Mäklarstatistik ha släppt sina senaste siffror över bostadsmarknaden med både kvartals- och årssiffror. Det senaste kvartalet har priserna på bostadsrätter i kommunen gått upp med 1,4 procent men sett i ett årsperspektiv så backar priserna med hela 15,4 procent, mest i länet.

Haninge, Nynäshamn, Tyresö och Vallentuna visar samtliga siffror på bostadsrättsmarknaden där priserna backar mer än 10 procent det senaste året. Kvadratmeterpriset i Sigtuna är just nu 27 106 kronor.

På villasidan är minskningen 1,3 procent på tre månader och -5,2 på ett års tid. Inte en enda av länets kommuner har ökat villapriserna det senaste året. Snittpriset för en villa i kommunen var för ett år sedan 4,3 miljoner kronor, idag strax över 4.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.