En kvinna från Sigtuna får betala drygt 20 000 i dagsböter efter att ha ertappats med 0,26 gram kokain.
Kvinnan ertappades med 0,26 gram kokain på Busstorget i Sigtuna i mitten av juni. Hot åtalades för ringa narkotikabrott och har nu dömts av Attunda tingsrätt till en saftig dagsbot på totalt 20 400 kronor. Dagsböter är baserade på en persons inkomst därav kan antalet och beloppet per dagsbot variera från person till person. Kvinnan erkände brottet och att domen kunde falla så snabbt har med satsningen på snabbare lagföring att göra.
Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.
Nyheter SMHI varnar för kraftiga vindbyar i samband med skurar under fredagskvällen den 2 maj. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun och övriga delar av östra Svealand.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.