Foto: Jamshid Jamshidi

Kraftiga böter för rattfylleri

En kvinna från märsta döms till kraftiga dagsböter efter att ha kört rattfull vid Midgårdsbadet förra sommaren.

Kvinnan ertappades i samband med en trafikkontroll vid Midgårdsbadet i juni förra året, hon hade 0,47 promille alkoholpåverkan samt körde även bil utan att ha körkort. Nu har hon dömts till dagsböter på drygt 14 500 kronor. Kvinnan erkände brotten och målet kunde avgöras utan huvudförhandling. Påföljden för rattfylleri är normalt 150 dagsböter men eftersom kvinnan även dömdes för olovlig körning så ökade dessa. Dagsböterna bestäms sedan beroende på hur hög inkomst du har.

Misstänkt drograttfylleri i Valsta

Blåljus Polisen larmades till Valsta efter att en man uppträtt märkligt och försökt öppna en bil som inte var hans. På plats misstänktes han för drograttfylleri och narkotikabrott.

Berusad man omhändertogs efter bråk på Arlanda

Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.

Risk för skyfall i på söndag

Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening