Kraftig röklukt spred sig över centrala Märsta under förmiddagen: - Det var lite panik för oss boende då det ruktade rök från ventilation i både bostäder och butiker, säger en läsare till märsta.nu
Efter kraftig röklukt i Märsta larmades brandkår till en brand i en container. Röken och lukten sträckte sig över ett stort område i centrala Märsta. Dock hittade man ingen brand i containern. – Det luktar jättemycket, säger en läsare till märsta.nu
Även i Märsta Centrum luktade det kraftigt. – Vi blev oroliga då vi trodde att det brann i ventilationen, men allt verkar vara lugnt, säger en boende i centrum som kontaktat märsta.nu
Vid 9.30-tiden var insatsen avslutad, men röklukten kan ligga kvar en liten stund över centrala Märsta. Vad som orsakat lukten är inte känt. Storstockholms räddningscentral konstaterar att det inte brann i någon container i alla fall. Enligt uppgift till märsta.nu kan lukten ha kommit från Bristaområdet.
Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.
Nyheter SMHI varnar för kraftiga vindbyar i samband med skurar under fredagskvällen den 2 maj. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun och övriga delar av östra Svealand.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.