Sigtuna är den kommun i länet som ökat mest i antalet nyinskrivna på Arbetsförmedlingen enligt Stockholms handelskammare.
Antalet inskrivna på Arbetsförmedlingen av invånare från Sigtuna kommun är uppe en ökning av 228 procent för veckorna 10-16. 783 personer skrev in sig som arbetslösa, att jämföra med 239 förra året. – Coronakrisen har slagit snabbt och brett på ett sätt som i princip inte skonar någon del av landet. Därför krävs också större insatser för att freda de företag som kan var vägen tillbaka när smittan lägger sig, säger Stefan Westerberg, seniorekonom på Stockholms Handelskammare.
Sigtuna kommun är hårt drabbat av coronakrisen då många jobbtillfällen finns på Arlanda och inom besöksnäringen. Många anläggningar har lagt varsel då konferenserna i praktiken ligger på is eftersom Folkhälsomyndigheten avråder från sammankomster över 50 personer.
Blåljus Under vecka 30 registrerades 153 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rörde 90 händelser som ska ha inträffat just under veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.
Politik Bruno Bergström (SD), nämndeman i Attunda tingsrätt och lokalpolitiker i Sigtuna, har lämnat sitt domaruppdrag efter granskning av hans kopplingar till kriminella mc-gäng.
Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.
Notiser I samband med att Karl-Heinz drog in över kommunen så föll ett träd över ett bostadshus i Sigtuna och på väg 896 vid Måby föll träd över vägen.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.
Notiser Fredagen den 1 augusti arrangerar Sigtuna kommun drop-in-vigslar med HBTQI+-tema i det lilla rådhuset vid Stora torget. Vigslarna hålls mellan klockan 12.00 och 15.30, med sista vigselstart klockan 15.00.