Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Kraftig ökning av inbrotten i år

Hittills i år har inbrotten i Sigtuna kommun ökat med hela 46 procent enligt siffror som Mitt i Stockholm tagit del av.

Inbrotten i bostad har ökat i hela länet, minst i Stockholm med 32 procent, mest i Vaxholm med 267 procent. I Sigtuna kommun är ökningen 46 procent men trots det bland det lägsta i länet. Under januari-juli inträffade 97 inbrott, att jämföra med 67 samma period 2016 enligt Mitt i Stockholm.

I grannkommunerna Upplands-Väby och Upplands-Bro är det en fördubbling av inbrotten. Vanligast är att tjuvar slår till när man är borta på arbete eller semester. Bästa skyddet är att ha ett fungerande larm samt att informera grannar om att man åker iväg så att dessa kan ställa tillbaka sopor, tömma post och liknande. Är en bostad i ditt område drabbat kan det bli så att fler löper förhöjd risk eftersom tjuven ”lärt sig” området. Trots att det sker många inbrott är det få som klaras upp i Stockholms län eftersom tjuvarna sällan lämnar spår efter sig.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.