De fordonsrelaterade skulderna i kommunen ökar kraftigt och uppgick vid årets slut till drygt nio miljoner kronor.
Kronofogden släppte under måndagen sina siffror över fordonsrelaterade skulder. Generellt beskriver Kronofogden att skulderna minskat tack vare den så kallade bilmålvaktslagen som innebär att kommuner kan beslagta fordon med skulder. Minskningen syns även i länssiffrorna där nedgången är ca 20 miljoner kronor totalt.
Dock ökar skulderna och antalet mål i Sigtuna kommun 2018. Den totala skulden uppgick till 9,2 miljoner kronor. En ökning med ca 2,8 miljoner. Antalet skuldsatta personer är 520 stycken, en ökning med 38, men antalet mål har gått upp hela 1700 stycken. Av summan avser 2,6 miljoner P-böter. Totalt var det 262 personer med parkeringsskulder i 1851 mål. Utöver parkeringsskulder handlar det även om trängselskatt, fordonsskatt och liknande som åläggs fordonsägare.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.