Foto: Pressbild

Kraftig ökning av bostadspriserna

Priserna på bostäder i kommunen har ökat kraftigt de senaste tre månaderna: - Den avmattning för prisutvecklingen på bostadsrätter som vi konstaterade under 2016 tycks nu ha upphört, kommenterar Per-Arne Sandegren, analyschef på Svensk Mäklarstatistik.

Mäklarstatistik presenterade sin kvartalsrapport i veckan och det visar sig att både bostadsrätter och villapriser ökar markant. Bostadsrätter med 12 procent och villor med åtta procent. I slutet av 2016 mattades priserna av något men nu vänder det spikrakt upp igen. Kvadratmeterpriset för bostadsrätter är uppe i 33300 kronor och för villor 34 000 kronor. Priserna i Sigtuna är i jämförelse med länet fortfarande låg, exempelvis är det 3000 kronor dyrare per kvadratmeter i Väsby både gällande villa och bostadsrätter.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.