Antalet A-traktorer, så kallade EPA, ökar i kommunen enligt färska siffror.
Antalet A-traktorer i Sverige har ökat markant de senaste åren, och 2024 var inget undantag. Även i Sigtuna kommun har antalet fortsatt att stiga, enligt nya siffror från Trafikanalys som Newsworthy sammanställt. Vid slutet av året fanns 188 registrerade A-traktorer i kommunen, det högsta antalet sedan statistiken började föras 2009.
Sigtuna följer en nationell trend där antalet A-traktorer i landet har femdubblats sedan 2009, från cirka 12 700 till 59 300 fordon. Ökningen har varit särskilt stor efter regeländringar 2020, som gjorde det enklare att bygga om modernare bilar till A-traktorer.
Även i Stockholms län syns en kraftig ökning. Under 2024 steg antalet A-traktorer i länet med tio procent, från 3 742 till 4 131. Störst ökning skedde i Täby, där antalet fordon ökade med 44 procent, medan Salems kommun såg en minskning.
Politik Vänsterpartiet i Märsta–Sigtuna har träffat märstabon Ayla och hennes familj för att uppmärksamma konsekvenserna av dagens migrationsregler. Partiet menar att hennes situation visar behovet av en mer långsiktig och rättssäker migrationspolitik.
Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har lämnat in både en fråga till kommunfullmäktige och ett initiativärende till utbildningsnämnden om möjligheten att använda statliga bidrag för att införa eller utveckla tvålärarsystem i grundskolan.
Nyheter Antalet vuxna i Sigtuna kommun med skulder hos Kronofogden har ökat under de senaste åren. Vid årsskiftet 2025/2026 hade 2 519 personer skulder, jämfört med 2 000 under pandemiåret 2020.
Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.
Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.
Blåljus Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.
Politik En invånare i Sigtuna kommun har lämnat ett medborgarförslag om att skapa en ny park i området kring den gamla gården Ragvaldsbo, mellan Ragvaldbovägen, Ragvaldsbogårdsväg och Fornborgsvägen.
Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).