Foto: Genrebild/If

Kraftig minskning av bostadsinbrott i år

Grannsamverkarna i Sigtuna kommun meddelar att bara två fullbordade bostadsinbrott skedde i maj: - Det är en otroligt låg siffra, säger ordförande David Lundqvist.

Bara två fullbordade bostadsinbrott skedde i maj. Hittills i år har 29 fullbordade bostadsinbrott inträffat i kommunen. Om den positiva trenden fortsätter spår Grannsamverkarnas ordförande David Lundqvist att det totala antalet inbrott i år kommer hamna klart under 100. I jämförelse med maj förra året så skedde sex fullbordade inbrott.

Nyligen rapporterade märsta.nu om att sommarmånaderna är de vanligaste månaderna för inbrott då folk inte är hemma. Men i områden med fungerande grannsamverkan så kan inbrotten minska.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.