Foto: Arkivbild

Kraftig kritik not nedläggningen i grannkommunerna

Det är inte bara i Sigtuna kommun som kritik riktats mot SJ för beslutet att lägga ner Uppsalapendeln i december. Även i Uppsala och Knivsta är det starka reaktioner.i Uppsalapendeln har väckt starka reaktioner, inte bara i Sigtuna kommun utan även i grannkommunerna Knivsta och Uppsala.

Pendlare och politiker uttrycker stor oro över konsekvenserna av den indragna tågförbindelsen, som ses som en viktig del av regionens infrastruktur, rapporterar P4 Uppland.

I Knivsta, där cirka 8 000 invånare dagligen pendlar, är kritiken särskilt skarp. Mimmi Westerlund (KD), kommunstyrelsens ordförande i Knivsta, är missnöjd med de alternativa lösningarna som presenterats. Hon påpekar att tågtrafiken redan idag inte varit tillräcklig, med problem som inställda avgångar och förseningar. ”Det har inte räckt som det är idag, och nu blir situationen ännu svårare,” säger Westerlund.

Även i Uppsala är missnöjet stort. Erik Pelling (S), kommunstyrelsens ordförande i Uppsala, uttrycker oro för de bredare konsekvenserna av nedläggningen. ”Jag hoppas att infrastrukturministern och regeringen engagerar sig i frågan. Det får konsekvenser inte bara för Uppsala utan hela Sverige,” säger Pelling. Han framhåller att beslutet äventyrar pendlingen till och från Uppsala, vilket i sin tur påverkar företag, universitet och privatpersoner negativt.

Det står klart att beslutet om Uppsalapendeln kommer att få omfattande effekter på både det lokala och nationella planet, och många invånare och beslutsfattare kräver nu att regeringen agerar snabbt för att hitta en hållbar lösning.

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening