Sigtuna kommun kommer under torsdagen att hantera huruvida man ska köpa 53 procent av näringslivets aktier i Destination Sigtuna.
I ett par månader har förarbetet pågått för att kommunen ska ta över samtliga aktier i Destination Sigtuna. 47 procent av bolaget ägs redan av kommunen, resterande 53 procent ägs av näringslivet. Destination Sigtuna har redan fått Annika Bröms som VD, tillika näringslivschef i kommunen. Kostnaden för att köpa resterande aktier är 116 000 kronor. Beslutet ska fattas på torsdag i samband med fullmäktige. Både kommunledning och opposition är eniga om beslutet då ingen reservation hanterats eller votering behövts när ärendet passerade Kommunstyrelsen.
Notiser Trots ny lagstiftning som ska begränsa användningen av lustgas är det fortfarande enkelt att köpa gasen på nätet. I Sigtuna kommun är användning och innehav av lustgas förbjudet i offentliga miljöer enligt lokala ordningsföreskrifter, men problemen kvarstår.
Notiser Just nu pågår en omfattande transport genom Märsta. Ett omkring 90 meter långt ekipage, med en transformator som väger cirka 150 ton, färdas genom kommunen. Transportens totala vikt uppgår till cirka 300 ton.
Blåljus Sent på måndagskvällen ryckte räddningstjänsten ut till en brand vid en industri på Metallvägen i Rosersberg. Det brann i ett antal pappersbalar utomhus, i anslutning till en byggnad.
Notiser Trafiken på E4 mellan Trafikplats Stora Wäsby (177) och Trafikplats Rosersberg (179) påverkas av ett pågående broarbete, som beräknas pågå till den 1 augusti.
Ung & Student Söndagen var inget undantag för sommar i kommunen. I Valsta var det många unga som passade på att spela fotboll eller göra en annan rörelseaktivitet.
Politik Under Sigtuna kommuns seminarium i Almedalen riktades fokus mot Arlanda – men samtalet kom snabbt att handla om något större: hela Sveriges tillväxt och kompetensförsörjning.
Nyheter Sigtuna kommun har fallit 57 placeringar i den årliga livskvalitetsrankingen "Bäst att leva" från tidningen Fokus. Kommunen hamnar i år på plats 215 av landets 290 kommuner.
Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.
Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.
Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.
Blåljus Under vecka 25 registrerades totalt 142 polisanmälningar i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 88 händelser som ska ha inträffat under just den veckan, medan resterande avser tidigare tidpunkter.
Notiser Sommarens semestertrafik är i full gång på Arlanda. Med en kraftig ökning av resenärer denna vecka väntas över 300 000 personer resa från flygplatsen – betydligt fler än tidigare veckor. Det ökade trycket har lett till köbildning, bland annat vid incheckningen hos SAS.
Blåljus En bil brann vid midnatt i kommungränsen, Väsby/Sigtuna vid Skånela, vilket medförde att vägen fick stängas av i samband med släckningsarbetet.