Foto: Karolinska sjukhuset/Carin Tellström

Kortare väntan på operationstid

Fler får nu operationstid igen efter att Regionen skjutit upp planerade operationer.

Planerade operationer som inte var akuta sköts upp under våren och under senhösten för att stärka upp covidvården. Nu visar siffror från Newsworthy att 20 procent av alla patienter fick vänta längre än 90 dagar på operation i Region Stockholm, det är fler än vanligt men en positiv trend jämfört med perioden april-juni. Enligt vårdgarantin ska man inte behöva vänta mer än 90 dagar på den behandling eller operation som ordinerats av läkare.

Förra året i november var det tolv procent som fick vänta längre än 90 dagar på vård. Siffrorna för december har ännu inte sammanställts men sannolikheten är att väntetiden ökat då andra vågen av coronapandemin drog in över Stockholm.

valet2026

Axelsson: Konsultnotan måste fram

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkte mannen nekar till brott

Nyheter Rättegången om ett elva år gammalt dödsfall i Sigtuna har inletts. Den åtalade mannen nekar till brott, rapporterar Dagens Nyheter.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.