Region Stockholm öppnar upp för kortare tidspann mellan dos 1 och 2 av covid-19-vaccinet.
Från och med idag torsdag kan man boka in dos 2 för vaccin fyra veckor efter den första dosen. Det innebär att fler kan bli färdigvaccinerade snabbare vilket är angeläget nu när ”deltavarianten” öka i länet. Det anses behövas två doser för bra skydd mot allvarlig sjukdom enligt Region Stockholm. – Vi har gott om vaccin men också ett nytt läge med deltavariantens spridning. Att ge fler möjligheter att få dos 2 tidigare ligger helt i linje med vårt mål: att använda tillgängligt vaccin på ett så effektivt och säkert sätt som möjligt vid varje tidpunkt, säger vaccinsamordnare Magnus Thyberg.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.