Korsningen ut på väg 263 från SteningehöjdenFoto: Daniel Iskandar

Körfält stängs av på väg 263

Bygget av rondellen i Ölsta/Steningehöjden går vidare och nu kommer ett körfält stängas av.

Trafikverket bygger en rondell på väg 263 förbi Ölsta/Steningehöjden. Detta på grund av den olycksdrabbade korsningen som är högt trafikerad åt båda håll till och från Ölsta och Steningehöjden. Med start på tisdag kommer ett körfält stängas av förbi byggplatsen. Körfältet kommer att vara avstängt mellan klockan 6-16 tisdag, onsdag och torsdag. Samtidigt begränsas hastigheten till 50 km/h. Det finns risk för kö i båda riktningar.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening