Kopparstölder kan ge försenade tåg

Kopparstölder orsakar tågförseningar varje år i Stockholms län, nu tror Trafikverket att stölderna kan öka eftersom världsmarknadspriset på koppar gått upp.

Kopparstölder är en företeelse som drabbat kyrkor, järnvägar och andra verksamheter som har koppar. Trafikverket spår att det i höst kommer att bli fler kopparstölder från järnvägarna eftersom världsmarknadspriset på koppar gått upp rapporterar SVT Stockholm:
– Erfarenheten är att då ökar problemen med stölder och sabotage mot järnvägen, säger Tomas Andersson, Trafikverkets nationella samordnare mot kopparstölder till SVT.

Bara i år har ca 100 stölder upptäckts i det svenska järnvägsnätet, en siffra som dock är låg i jämförelse med några år sedan. För att förebygga kommer Trafikverket sätta in ökad bevakning, larm, kameror och stängsel. Man kommer också att märka koppar så att den kan spåras.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.