För att uppmärksamma hur mycket onödig plast som några av Sigtunas hotell tar emot så har det skapats ett konstprojekt.
Hållbar Destination och Sigtuna Museum & Art samarbetar för att visa upp hur mycket onödig plast som kommer till hotellen i kommunen. ”Ett plastigt konstprojekt” invigs på lördag. – Vi får in otroliga mängder oönskad plast i verksamheten varje dag. Det känns bra att vi kan göra det här samarbetet med Sigtuna Museum & Art, där plasten kan få nytt liv i form av ett konstprojekt, säger Sebastian Hällström, kock på Hotell Kristina och medverkande i projektet.
Mellan 8 juni-25 augusti kommer projektet att pågå. Konstnärerna Hanne Mago Wiklund och Marcelo Gustafsson leder projektet tillsammans med pedagoger från Sigtuna Museum och ungdomar från Sigtuna kommun. De kommer tillsammans att skapa ett konstverk som består av plast som samlats in och rensats ut av verksamheter under våren i år.
Syftet är att belysa problemet med onödig plast som kommer till verksamheterna i samband med bland annat leveranser. Man vill också illustrera hur mycket det är. Hållbar Destination har som mål att bli plastfria till 2020. Invigningen kommer att ske på Valsta simhall, &Konst.
Kultur & Nöje Magiska universitet, varulvar i Gamla stan och vänskap i livets allvar – Märsta bibliotek tipsar om tre ungdomsböcker som passar perfekt för sommarens lediga dagar.
Kultur & Nöje Mynt som hittats på Visingsö 2024 kan vara äldre än de mynt som från sen Vikingatid och tidig medeltid som grävts fram runt om i Sigtuna kommun.
Kultur & Nöje Sommaren 1945 anlände 600 unga kvinnor till Sigtuna. De var magra, många var sjuka, och de bar på erfarenheter som få ens kan föreställa sig.
Kultur & Nöje Sigtunastiftelsen är en av initiativtagarna till det nyinstiftade Se människan-priset, som ska belöna röster i det offentliga samtalet som präglas av värdighet, bildning och ett starkt fokus på människovärde. Priset delas ut för första gången under Bokmässan i Göteborg i september.
Kultur & Nöje På torsdagen hölls en vernissage på Rosersbergsvägen 7 där konst, hantverk och kvinnors hälsa stod i centrum. Bakom utställningen stod konstnärerna Julia Hoffner, Ing-Marie Hoffner och Linda Larsson.
Kultur & Nöje Den 6 juni invigs en ny utställning på Sigtuna museum med titeln "Sverige kanske började i Sigtuna?". Genom konstverk och texter undersöks frågor om identitet, tillhörighet och kulturarv – både ur ett historiskt och samtida perspektiv.
Kultur & Nöje Sigtuna museums chef Ted Hesselbom är åter aktuell som författare. Tillsammans med arkeologen Anna Lihammer har han skrivit Ragnarök – en bok som skildrar den dramatiska övergången från vikingatid till medeltid.
Kultur & Nöje Valborg är en tradition där våren hälsas välkommen med sång, vårtal och sprakande brasor. I Sigtuna kommun finns flera firanden att välja mellan under valborgsmässoafton 2025 – alla med sin egen prägel men med samma syfte: att samlas och fira vårens ankomst.
Kultur & Nöje Fredag den 2 maj öppnar årets vårsalong på Plåt-Pelles Kulturhus i centrala Sigtuna. Utställningen pågår till och med den 11 maj och presenterar verk från 25 konstnärer från hela landet.
Kultur & Nöje Den 8 april arrangeras Internationella Romadagen i Sigtuna kommun med ett event i Kulturlänken i Märsta. Evenemanget, som börjar klockan 18, lyfter fram romsk kultur och de insatser som görs för att stärka romers delaktighet och inflytande i samhället.
Kultur & Nöje Den 22 januari 2026 gästar komikern Özz Nûjen Märsta som en del av sin turné "Medborgare Nûjen". Föreställningen är hans tredje soloshow och kommer att framföras på 100 orter runt om i Sverige fram till valet 2026.
Kultur & Nöje Den 7 februari släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Hör dig". Låten beskrivs som en skildring av en turbulent kärleksrelation där båda parter vill lämna men hålls kvar av den starka kärleken.