Foto: UC

Konkurserna ökat med över 50 procent

Konkurserna i kommunen är nu över en 50-procentig ökning får årets åtta första månader jämfört med förra årets siffror.

Konkurserna fortsätter drabba kommunen. Antalet företag som gått omkull i år jämfört med förra året är stor. Förra året var det 23 företag som gick i konkurs under årets åtta första månader, i år är det 35 företag. Ökningen är 52 procentig enligt siffror från UC. Bara ett fåtal kommuner i länet har gröna siffror, det vill säga en nedgång: Väsby och Vallentuna. I Sollentuna är ökningen hela 100 procent.
– Hittills i år är konkurserna inom byggsektorn de högsta på över ett decennium. Både byggsektorn och transport är branscher som klarade av pandemin förhållandevis bra. De rekordökningar vi nu ser från månad inom transport är från låga siffror under återhämtningsåret 2022, uppger Johanna Blomé, ekonom på UC.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.