Foto: UC

Konkurserna ökar med 59 procent i kommunen: Uppgifter från UC

Under de elva första månaderna i år har konkurserna i kommunen skjutit i höjden och nått en ökning på hela 59 procent jämfört med föregående år. Enligt färska siffror från UC, ett kreditupplysningsföretag, har antalet konkurser ökat dramatiskt från 29 till 46.

Det är inte enbart kommunen som drabbats av denna tendens. Hela länet visar tecken på ekonomiskt motstånd, med majoriteten av kommunerna präglade av negativa siffror. UC förutspår att konkurserna för i år kommer att nå den högsta nivån sedan 1990-talets finanskris.

”Även om Riksbankens beslut gynnar både marknaden och hushållen, är det ingen hemlighet att Sverige befinner sig i en lågkonjunktur och en period av ekonomisk recession,” förklarar Gabriella Göransson, VD på UC.

Denna oroande trend påverkar inte bara företag och ekonomi i kommunen utan är en del av en bredare ekonomisk utmaning som Sverige som helhet står inför. Det fortsatta samarbetet mellan olika sektorer kommer att vara avgörande för att mildra effekterna och arbeta mot en mer stabil ekonomisk framtid.

Enligt experter krävs det en långsiktig strategi och ökad samverkan mellan offentliga och privata sektorer för att mildra konsekvenserna av den ekonomiska nedgången.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.