Foto: UC

Konkurserna minskar i år

Halvårrssiffrorna över konkurser visar en nedgång i kommuen med hela 17 procent.

UC:s siffror visar att konkurserna minskar i Sigtuna kommun, förra året var det 24 företag som gick i konkurs under perioden januari-juni. I år är det 20 företag som gått i konkurs. I länet är det generellt en minskning av konkurser men grannkommunerna går åt motsatt håll. Vallentuna har ökat med 180 procent, Väsby med 29 procent och Bro med 100 procent.

Konkurser inom detaljhandel, byggbransch och hotell uppges ha avstannat. Sigtuna kommuns hotellbransch var kraftigt påverkad av pandemin men har överlevt med bara enstaka konkurs där Scandic övertog First Hotels lokaler.
– Tiden efter pandemin har, nya utmaningar till trots, präglats av en optimism på den svenska marknaden. Enligt konjunkturinstitutets mätningar har inte minst småföretagare en positiv syn på framtiden. Men det kan ställas i tydlig kontrast till hushållens just nu historiskt rekordlåga förtroende för ekonomin. Troligtvis landar verkligheten någonstans mittemellan – och faktum kvarstår att vi går från en kris till en annan, säger Johanna Blomé, ekonom på UC.

Tre män för varje kvinnlig vd i Sigtuna

Näringsliv Kvinnor är fortfarande i tydlig minoritet på vd-poster i Sigtuna kommun. Vid årsskiftet hade 23 procent av aktiebolagen med registrerad vd i kommunen en kvinna på posten, enligt statistik från Bolagsverket som sammanställts av Newsworthy.