Foto: UC

Konkurserna fortsätter öka kraftigt i kommunen

Konkurserna i kommunen fortsätter upp och har hittills i år ökat med 36 procent.

Färska siffror från kreditupplysningsföretaget UC visar att konkurserna i kommunen för årets sju första månader ökat med 36 procent, förra året var antalet konkurser för perioden 22 stycken, i år är det uppe i 30 stycken. I ett länsperspektiv är ökningen kraftig, hela 29 procent jämfört med förra året i juli och 56 procent för årets sju första månader.
– Konkurserna har fortsatt att explodera under sommarens första månader vilket är mycket oroväckande, särskilt inom branscher såsom hotell- och restaurang och detaljhandeln, kommenterar Johanna Blomé, ekonom på UC.

Sommaren har varit dyster enligt UC och svenskarna har inte ”unnat sig” i lika hög grad som förväntat. Hösten spås bli dyster.
– Dock ser vi hittills en motsatt trend utan den uppgång av efterfrågan som många har hoppats på och mycket dystra siffror för sommarens första månader, vilket tyvärr är en indikation på att läget till hösten kan bli fortsatt mycket tufft, fortsätter Johanna Blomé.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.