Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Kommunledningen: Vi är irriterade

Kommunledningen är ”irriterad” över situationen i kollektivtrafiken: - Uteblivna satsningar på kollektivtrafik och väginfrastruktur kommer få konsekvenser, säger kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M).

Det är förvisso Kommunstyrelsens ordförande Olov Holsts (M) partikollega, Kristoffer Tamsons, trafiklandstingsråd, som bär huvudansvaret för den rådande situationen i kollektivtrafiken. Kommuninvånare har de senaste 10 dagarna hört av sig i princip varje dag till märsta.nu med klagomål över både skipstop i pendeltågstrafiken men fram för allt busstrafiken där den nya tidtabellen inneburit att resenärer i kommunen fått längre restid:
– När det gäller kollektivtrafiken är vi riktigt irriterade. Förvaltningen har redan för två veckor sedan fått i uppdrag att gå igenom och lista alla de försämringar i kollektivtrafiken vi upplevt de senaste två åren, säger Olov Holst tull märsta.nu

Ser över allt
Försämringarna som ska ses över handlar om både indragna busslinjer, bristande matchning i busstrafiken mellan både bussar och tågen samt försämringenmed skipstp och att SJ dragit in på stoppen i Märsta på Uppsalapendeln.
– Till detta kommer vi också lägga bristerna i väginfrastruktursatsningar som Trafikverket ansvarar för, fortsätter Olov Holst.

”Kan inte leverera bostäder”
När utredningen är färdig kommer kommunledningen att presentera sin kritik för ansvarig part.
– Vi kommer trycka hårt på att vi inte kommer kunna leverera bostäder i den takt som krävs om människorna som flyttar in inte kan ta sig till och från jobbet på ett bra sätt. Uteblivna satsningar på kollektivtrafik och väginfrastruktur kommer få konsekvenser, säger Olov Holst.

Sigtuna klarar EU:s nya krav på luftkvalitet

Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.

Fortsatt klar majoritet kvinnor som vabbar

Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.