Olov Holst (M)Foto: Pressbild

Kommunledningen välkomnar Arlandautredning

Kommunledningen i Sigtuna ser positivt på regeringens beslut att inleda en Arlandautredning.

Förstärkning av flygplatsens kapacitet och förbättring av tillgängligheten till och från Arlanda ses som viktiga steg. Sigtuna kommun betonar flygplatsens centrala roll för cirka 6 000–8 000 invånare som arbetar där och dess inverkan på lokal trafik.

Under moderatledd kommunledning har Sigtuna aktivt arbetat med Arlandafrågan, med ordföranden Olov Holst som har haft flertalet möten med olika instanser för att påverka tillgänglighetsfrågor. Tidigare har socialdemokratiska regeringar begränsats av Miljöpartiets veto i frågan, vilket försvårade initiativ relaterade till flyget och Arlanda.

Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) uttrycker glädje över att det tidigare arbetet nu ger resultat och hoppas på en framtida Arlandaförhandling där Sigtuna kommun blir en central del.

200 ungdomar kan få sommarjobb

Nyheter Sommaren är ett drygt ett halvår bort men ett beslut från i mitten av december innebär att cirka 200 ungdomar i kommunen kan erbjudas sommarjobb.

Windefalk kliver av som gruppledare

Nyheter Miljöpartiets veteranpolitiker Karolina Windefalk kliver av som gruppledare. Ersätter gör Lowe Börjesson som suttit i fullmäktige under hela mandatperioden.

Blivande KSO vill se nationell samling för Arlanda

Nyheter Arlanda flygplats är avgörande för både Sverige och Stockholmsregionens konkurrenskraft och tillgänglighet, men utvecklingen går för långsamt jämfört med den danska flygplatsen Kastrup. Det menar Mattias Askerson, lokalpolitiker från Sigtuna, som lyfter behovet av en nationell strategi för att stärka Arlanda.

EXTRA

Askerson föreslås efterträda Holst

Nyheter Mattias Askerson föreslås ta över efter Olov Holst som kommunstyrelsens ordförande i februari: - Det är med stor ödmjukhet som jag tar över stafettpinnen efter Olov. Jag lovar göra mitt yttersta för att fortsätta på inslagen väg och göra Sigtuna till en av landets bästa kommuner, säger Mattias Askerson (M) i ett uttalande.

Hoten mot Holst

Justitieministern lägger fram nytt lagförslag

Nyheter I veckan gick Olov Holst (M) ut i media och berättade om hoten mot honom under 2021 samt att det rådde oklarheter kring vem som skulle stå får hans säkerhet. Nu tydliggör regeringen att lokalpolitiker ska skyddas på samma sätt kommuner och regioners anställda.

EXTRA

Holst: Fanns pris på mitt huvud

Nyheter Avgående kommunstyrelseordföranden Olov Holst (M) avslöjar nu för SVT att det fanns ett pris på hans huvud under 2021: - Det är direkt systemhotande och slag mot demokratins kärna, säger Holst till SVT.

EXTRA

Vattenland i Rosersberg klubbat

Nyheter Det omtalade vattenlandet i Rosersberg har nu klubbats: - Det är bra för regionen, kommunen och inte minst Rosersberg, sa kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M).

EXTRA

Holst lämnar som Kommunstyrelsens ordförande

Nyheter Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) meddelar på tisdagsmorgonen att han lämnar sitt uppdrag: - Det är dags för mig att lämna över till en ny förmåga, säger Olov Holst i ett uttalande.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening