Kommunledningen i Sigtuna ser positivt på regeringens beslut att inleda en Arlandautredning.
Förstärkning av flygplatsens kapacitet och förbättring av tillgängligheten till och från Arlanda ses som viktiga steg. Sigtuna kommun betonar flygplatsens centrala roll för cirka 6 000–8 000 invånare som arbetar där och dess inverkan på lokal trafik.
Under moderatledd kommunledning har Sigtuna aktivt arbetat med Arlandafrågan, med ordföranden Olov Holst som har haft flertalet möten med olika instanser för att påverka tillgänglighetsfrågor. Tidigare har socialdemokratiska regeringar begränsats av Miljöpartiets veto i frågan, vilket försvårade initiativ relaterade till flyget och Arlanda.
Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) uttrycker glädje över att det tidigare arbetet nu ger resultat och hoppas på en framtida Arlandaförhandling där Sigtuna kommun blir en central del.
Ung & Student Bristen på praktikplatser är en växande utmaning för flygteknikutbildningarna i Sverige – något som på sikt kan påverka kompetensförsörjningen vid bland annat Arlanda flygplats.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.