Kommunledningen i Sigtuna ser positivt på regeringens beslut att inleda en Arlandautredning.
Förstärkning av flygplatsens kapacitet och förbättring av tillgängligheten till och från Arlanda ses som viktiga steg. Sigtuna kommun betonar flygplatsens centrala roll för cirka 6 000–8 000 invånare som arbetar där och dess inverkan på lokal trafik.
Under moderatledd kommunledning har Sigtuna aktivt arbetat med Arlandafrågan, med ordföranden Olov Holst som har haft flertalet möten med olika instanser för att påverka tillgänglighetsfrågor. Tidigare har socialdemokratiska regeringar begränsats av Miljöpartiets veto i frågan, vilket försvårade initiativ relaterade till flyget och Arlanda.
Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) uttrycker glädje över att det tidigare arbetet nu ger resultat och hoppas på en framtida Arlandaförhandling där Sigtuna kommun blir en central del.
Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.
Notiser Under 2025 rapporterades sju fall av den fästingburna sjukdomen i Sigtuna kommun, enligt statistik från Folkhälsomyndigheten som Newsworthy sammanställt. Det är fem fler än året innan och den högsta siffran som noterats i kommunen.
Notiser Regeringen har nu presenterat nya byggstartsbeslut inom den nationella infrastrukturplanen, där flera satsningar berör tillgängligheten till Arlanda.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.
Nyheter Plankningen i SL-trafiken ligger kvar på en låg nivå. Under 2025 gjordes 1,9 procent av resorna utan giltig biljett, enligt Trafikförvaltningens årliga sammanställning.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna har beslutat om sitt valprogram inför valet 2026. Programmet bygger på tre prioriterade områden: skola, arbetsmarknad och trygghet.
Blåljus En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Det blev en rejäl upprensning i Rosersbergs industriområde under söndagen. Ett 25-tal spelare från Sigtuna Märsta United, tillsammans med föräldrar, gick igenom delar av området och plockade skräp längs vägar och diken.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker något. I mars var 8,8 procent av invånarna inskrivna som arbetssökande, en minskning jämfört med samma månad i fjol, enligt Newsworthy.