Kommunledningen i Sigtuna ser positivt på regeringens beslut att inleda en Arlandautredning.
Förstärkning av flygplatsens kapacitet och förbättring av tillgängligheten till och från Arlanda ses som viktiga steg. Sigtuna kommun betonar flygplatsens centrala roll för cirka 6 000–8 000 invånare som arbetar där och dess inverkan på lokal trafik.
Under moderatledd kommunledning har Sigtuna aktivt arbetat med Arlandafrågan, med ordföranden Olov Holst som har haft flertalet möten med olika instanser för att påverka tillgänglighetsfrågor. Tidigare har socialdemokratiska regeringar begränsats av Miljöpartiets veto i frågan, vilket försvårade initiativ relaterade till flyget och Arlanda.
Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) uttrycker glädje över att det tidigare arbetet nu ger resultat och hoppas på en framtida Arlandaförhandling där Sigtuna kommun blir en central del.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.