Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi

Kommunivånare bor på 35 kvadratmeter

Kommuninvånarna hör till några av de mest trångbodda i länet.

Varje person i flerbostadshus och bostadsrätter i kommunen bor på 35 kvadrat i flerfamiljshus, sex andra kommuner är mer trångbodda än Sigtuna rapporterar SVT Stockholm som granskat trångboddheten i länets kommuner. Värst är läget i Botkyrka där invånarna i flerfamiljshus/bostadsrätter bor på 32 kvadratmeter. Av grannkommunerna bor väsbyborna på 37 kvadrat, Bro på 39, Vallentuna på 40. Ekerö är minst trångbott på 46 kvadrat.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.