Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Kommuninvånarnas skuld: 420 miljoner

Kommuninvånarna är skyldiga 420 miljoner kronor enligt Kronofogden.

Nya siffror för kommuninvånarnas skulder hos Kronofogden presenteras i början av året, men redan nu framgår att den totala skulden vid slutet av 2015 var 420 miljoner kronor, en summa som förvisso minskat sedan 2010. Antalet skuldsatta personer uppgick till knappt 2000 i Sigtuna kommun. Efter 2010 har ökningen av de skuldsatta gått sakta uppåt, men mellan åren 2007-2010 var ökningen som kraftigast rapporterar P4 Stockholm:
– Dels finns det nog ett uppdämt behov i samhället. Det är väldigt många som har legat på skulder här sedan nittiotalet och 2000-talet som har ett behov av skuldsanering men inte har fått tummarna ur, säger Per-Olof Lindh, enhetschef på Kronofogden, enligt P4.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).