Kommuninvånarna är skyldiga över två miljoner kronor i fordonsrelaterade skulder, bland annat parkeringsböter.
2,4 miljoner kronor har 244 personer i kommunen i skuld gällande fordonsavgifter, bland annat parkeringsskulder och trängselskatt. Det är förvisso en minskning med 8 procent jämfört med 2016 enligt uppgifter från Visma och Kronofogden. I elva andra kommuner var skulden högre än i Sigtuna, bland annat i Upplands-Bro där 222 personer var skyldiga 2,6 miljoner. I Väsby svarade 109 personer för 1,3 miljoner i skuld. I Sigtuna är det 244 personer som står för totalskulden.
Enligt Visma har parkeringsskulderna i landet minskat med drygt 10 procent till knappt 539 miljoner kronor. – Det är glädjande att se att parkeringsskulderna fortsätter att minska. Många har inte utrymme för den här typen av oförutsedda utgifter som kan vara påfrestande för ekonomin i en redan ansträngd budget, säger Elinor Sjögren, marknadschef på Visma Collectors.
Nyheter Efter det allvarliga våldsdådet på Risbergska skolan i Örebro har Sigtuna kommun valt att flagga på halvstång utanför kommunhuset för att visa sitt deltagande med de drabbade.
Bostad Villaägare i Sigtuna har bland de minsta marginalerna i landet efter att bolånekostnaderna är betalda, enligt en sammanställning från jämförelsesajten Zmarta.
Notiser På grund av en olyckshändelse stoppades pendeltågstrafiken till och från Märsta under morgonrusningen. Trafiken är åter igång men med kraftiga förseningar.
Politik Mattias Askerson är sedan i lördags ny kommunstyrelseordförande i Sigtuna kommun: - Jag vill vara tillgänglig för våra invånare, jag vill att vi ska kunna ha en dialog. Jag är ju själv en stolt kommunbo så vi rör oss i samma miljöer. För mig är det viktigt att våra invånare ska märka att jag står på deras sida. Jag kommer till exempel inte vara rädd att ta konflikter på regional eller nationell nivå om det är något som påverkar invånarnas situation negativt, säger Mattias i ett uttalande.
Notiser Missing People söker nu efter en 14-årig flicka från Märsta som har varit försvunnen sedan tidigt på morgonen den 28 januari. Hon sågs senast vid 05.00-tiden och har sedan dess inte hörts av.