Foto: Jamshid Jamshidi

Kommuninvånarna tycker till

Under hösten kommer 2200 slumpvis utvalda kommuninvånare att få en enkät hemskickad med frågor om vad man tycker om kommunen: - För att vi ska kunna göra ständiga förbättringar behöver vi veta vad våra invånare tycker, säger Helen Kavanagh Berglund, biträdande kommundirektör.

Enkäten kommer från Statistiska centralbyrån och innehåller frågor om bland annat utbildningsmöjligheter, vad man tycker om kommersiella utbudet, skolor, äldreomsorg och annat. Svaren skickas in anonymt och man får betygsätta på en tiogradig skala. När omdömena sammanställts kommer kommunen att få en fingervisning om vad man behöver förbättra:
– Det här är ett centralt verktyg för oss för att ta reda på invånarnas syn på kommunen i helhet och på de tjänster vi erbjuder. För att vi ska kunna göra ständiga förbättringar behöver vi veta vad våra invånare tycker, säger Helen Kavanagh Berglund, biträdande kommundirektör.

I samband med undersökningen 2017 framkom att invånarna såg otryggheten som ett problem, något som kommunen har tagit på allvar och försökt vidta åtgärder mot.
– Vi vill att våra invånare ska ha inflytande och ska vara delaktiga i utvecklingen av kommunen. Vi vill också kunna ge invånarna bättre service på ett smartare sätt och då behöver vi veta vad de tycker, säger Helen Kavanagh Berglund.

Akuta polisärenden ökade i kommunen

Blåljus SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening