Kommuninvånarna bland de sämsta i länet på vaccinering
I Sigtuna kommun har sju av tio vaccinerat sig med en första dos mot covid-19 vilket är lägre än länssnittet och en av de lägsta siffrorna i länet.
Bara Södertälje och Botkyrka har lägre vaccinationstäckning än Sigtuna kommun, sju av tio har tagit en första dos här mot cirka två av tre i de nämna kommunerna. En anledning till lägre vaccinationstäckning är delvis en yngre befolkning än på övriga håll i länet. Vaccinationsgraden i kommunen bland 40-plussare är sju av tio och äldre har över 80 procents täckning. Men yngre än 40 har 56 procent för 30-39 år och 18-29 har 50 procents täckning. Samtliga siffror gäller en första dos. – Vi ser ett stort intresse för vaccinering i regionen och det är viktigt att vi nu fortsätter vaccinera oss för att minska risken för en ökad smittspridning i höst och för att skydda oss själva och våra familjer och vänner från risken att bli allvarligt sjuk, säger Magnus Thyberg, vaccinsamordnare i Region Stockholm.
Enligt Thyberg har nästan varannan mellan 16-17 vaccinerat sig i regionen med en dos. – Jag blir glad av att se det stora intresset som finns bland ungdomarna att vaccinera sig. För att underlätta vaccination av ungdomar i gymnasieåldern kommer vi i samarbete med kommunerna i Södertälje och Upplands-Bro i nästa vecka ha vaccinationsbussar med drop in-tider ståendes i anslutning till några av gymnasieskolorna, säger Magnus Thyberg.
Nyheter Att taxibolaget Bolt vunnit upphandlingen för skol- och omsorgsresor i Sigtuna kommun har väckt kritik från delar av taxibranschen. Kritiker menar att beslutet missgynnar lokala aktörer och underminerar villkoren för svenska taxiföretag.
Blåljus Tidigt på onsdagsmorgonen inträffade en trafikolycka på Norrsundavägen mellan Rosersberg och Märsta. Larmet inkom till SOS Alarm klockan 05.29.
Notiser Ett omfattande strömavbrott inträffade i delar av Sigtuna under tisdagsmorgonen. Avbrottet pågick mellan klockan 05.00 och 05.30 och berörde tusentals hushåll och verksamheter i området.
Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.