Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Kommuninvånare nöjda med cykelvägarna

Sigtuna kommun är 126:a i landet när det gäller cykelvägar bland landets kommuner med 2,57 m per invånare.

Kommuninvånarna är relativt nöjda med cykelvägarna i kommunen trots att det bara finns 2,57 meter cykelväg per invånare. Att jämföra med exempelvis Väsby som är bäst i länet och 32:a i riket med 3,68 m. Boende i Väsby hade även en nöjdhet med 7,2 i den senaste medborgarnöjdheten på en skala av 1-10 medan Sigtuna har 6,9. Mest cykelväg per invånare finns i Forshaga, Värmland, med 6,33, och nöjdast med cykelvägarna är man i Oxelösund där man nådde 8,8 i betyg av 10.

Medelbetyget i landet var 6,2 och Sigtuna ligger alltså över den nivån. Gröna Bilister som sammanställt siffrorna via SCB konstaterar att det inte alltid är längd på cykelväg som är det viktiga för invånarna utan även kvaliteten.
– De stora skillnaderna mellan likartade kommuner inger hopp. Om alla kommuner satsade lika mycket på cyklism som de bästa kommunerna av samma slag skulle det ge ett rejält avtryck i den nationella statistiken, uppger Per Östborn, projektledare på Gröna Bilister.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.