Sjudargården har haft problem med störande vattenskotrar.

Kommunen vidtar åtgärder på Sjudargårdsbadet efter incidenter med vattenskotrar

Badande hörde av sig till kommunen om incidenter med vattenskotrar vid Sjudargårdsbadet. Nu har en lina med bojor lagts ut i vattnet.

Efter att flera besökare hört av sig om vattenskotrar som kört innanför badområdet vid Sjudargårdsbadet agerade Sigtuna kommun. Två dagar senare fanns både en ny avgränsning och tydliga skyltar på plats.

En 80 meter lång lina med bojar har nu lagts ut i vattnet för att visa var badområdet slutar. Det ska göra det tydligare för alla och minska risken för att fordon kör in där folk badar.

Kommunen lyfter att trygghet för badgäster alltid kommer först, och att man satte in en snabb insats så fort problemet blev känt.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.