Sjudargården har haft problem med störande vattenskotrar.
Kommunen vidtar åtgärder på Sjudargårdsbadet efter incidenter med vattenskotrar
Badande hörde av sig till kommunen om incidenter med vattenskotrar vid Sjudargårdsbadet. Nu har en lina med bojor lagts ut i vattnet.
Efter att flera besökare hört av sig om vattenskotrar som kört innanför badområdet vid Sjudargårdsbadet agerade Sigtuna kommun. Två dagar senare fanns både en ny avgränsning och tydliga skyltar på plats.
En 80 meter lång lina med bojar har nu lagts ut i vattnet för att visa var badområdet slutar. Det ska göra det tydligare för alla och minska risken för att fordon kör in där folk badar.
Kommunen lyfter att trygghet för badgäster alltid kommer först, och att man satte in en snabb insats så fort problemet blev känt.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.