Foto: Jamshid Jamshidi

Kommunen vidtar åtgärder efter kraftiga underskottet

Som märsta.nu kunde rapportera tidigare så beror underskottet i Individ- och familjeomsorgsnämnden på bland annat lägre ersättningar från migrationsverket och kostnader för placeringar av ensamkommande flyktingbarn som inte anvisades kommunen.

Läget är allvarligt enligt kommundirektör Christer Wikström:
– Men det känns bra att vi har fått en samlad bild av orsakerna till den ekonomiska situationen som i till stor del bekräftar vår egen analys. Nu kan vi sätta in åtgärder för att säkerställa att detta inte händer igen, uppger Wikström i ett pressmeddelande.

Revisionsbyrån PwC har kartlagt nämndens underskott och konstaterat att det är kopplat till lägre ersättningar från Migrationsverket från ensamkommande samt kärnverksamheten med barn och unga.

Det fanns indikationer på ett underskott redan efter fyra månader men det ledde ändå inte till åtgärder för att bromsa kostnadsutvecklingen. Först i slutet av januari 2018 uppdagades underskottet, nu kommer kommunen att studera rapporten och därefter säkerställa rutiner och skapa tydliga åtgärdsplaner för en ekonomi i balans enligt Wikström.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.