Redan nu i början av sommaren är det skräpigt vid Sjudargårdsbadet i Sigtuna. Kommunen vädjar nu till besökare att plocka undan.
Förra året var Sigtunas strandlinje hårt nedskräpat, varje morgon fick kommunens anställda plocka undan flera säckar skräp. Matrester, förpackningar, burkar med mera lämnas kvar. Nu vädjar kommunen i ett facebookinlägg att man plockar undan efter sig. Problemet är dock inte enbart för Sjudargården poängterar Sigtuna kommun utan gäller alla strandbaden. – Personalen gör verkligen ett hästjobb, men det räcker inte till när alldeles för många har attityden att ”någon annan plockar upp efter mig”. Detta kostar stora summor pengar, pengar som hade gjort större nytta och glatt många fler om de exempelvis använts till att ytterligare rusta upp våra bad, säger bad- och simhallschefen Tapani Röyttä i inlägget.
Nyheter Under torsdagskvällen samlades hundratals kommuninvånare från alla möjliga stadsdelar för att minnas den 11-åring som kördes ihjäl på onsdagskvällen av en ökänd gängkriminell som tidigare dömts till kännbara fängelsestraff i tingsrätten men friats av hovrätten.
Notiser En ny dag gryr över kommunen och det ser ut att bli en fin dag med en temperatur på cirka 17 grader. Här är morgonkollen för dagen med uppdateringar om väder, trafik, kollektivtrafik och blåljus i området.
Notiser Ett Café i Märsta åläggs nu vite för att inte ha kommit tillrätta med myrproblem trots återkommande påpekanden från Miljö- och hälsoskyddsförvaltningen.
Nyheter Sigtuna kommun ska köpa Humlegården vilket märsta.mu avslöjade förra veckan: - Det här skulle vara ett strategiskt och långsiktigt köp. Vi vill att den här platsen ska fyllas med samhällsviktig verksamhet. En så central och unik plats som det här är ska komma invånarna till gagn.
Notiser I dagens Morgonkollen med märsta.nu presenterar vi de senaste uppdateringarna om vädret, kollektivtrafiken, trafiksituationen och blåljusrapporter i Märsta.
Nyheter På fredag öppnar Midgårdsbadet som renoverats inför den kommande sommaren med en ny vattenreningsteknik: - Jag är oerhört glad och nöjd över att vi fått till den nya biologiska badvattenreningen på utebadet. Det innebär att vi nu kan fortsätta att leverera ett bra badvatten de kommande 20-30 åren, för så länge håller det här nya reningssystemet, och vara det uppskattade vattenhål som så många besöker varje sommar, säger bad och simhallschefen Tapani Röyttä.
Blåljus Ett säkerhetsbolag slog larm till polisen efter att ha mottagit ett kameralarm om ett pågående inbrott i en villa belägen i Sigtuna. En okänd person hade lyckats ta sig in i bostaden genom baksidan, vilket ledde till att det uppstod skador inomhus. Vid polisens ankomst fanns ingen person kvar på platsen.
Notiser Morgonkollen med märsta.nu om det senaste vädret, blåljushändelser, kollektivtrafiken och trafiksituationen i kommunen. Här är en sammanfattning av morgonens nyheter:
Näringsliv Sigtuna kommun har drabbats av en våg av konkursansökningar när tre lokala företag tvingas stänga sina verksamheter. Bland de konkursdrabbade bolagen finns AB S:t Olof Bil & Motor och Johan.N Konsult AB, som kämpade med ekonomiska svårigheter och nu tvingas slå igen portarna.