Kommunen sätter in åtgärder för att hantera turister
Med anledning av att många väntas resa tillbaka från det jordbävningsdrabbade Grekland under dagen så har kommunens socialtjänst satt in extraåtgärder.
Svenska turister som befinner sig på den jordbävningsdrabbade ön Kos i Grekland vill hem. Många väntas landa på Arlanda under dagen. Med anledning av det har Sigtuna kommuns socialtjänst satt in extraåtgärder för att ta emot resenärer på Arlanda.
Åtgärderna består i att man satt in psykosocialt stöd för den som har behov och man har också kontaktat Svenska kyrkan för att kunna bistå med lokaler för anhöriga. Även i kyrkans lokaler kommer det att vara möjligt att få psykosocialt stöd. Socialtjänsten kommer också att bistå resenärer som kommer hit utan sina tillgångar eller saknar medel att resa hem. Det är oklart när resenärer väntas landa på Arlanda.
Med anledning av skalvet i Grekland svarar Sigtuna kommun för ett antal insatser. https://t.co/6RYmUgc6Xy
Nyheter Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man i 20-årsåldern från Märsta som dömts för bland annat försök till grovt våld mot tjänsteman.
Notiser Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man från Märsta som dömts för mordförsök på sin arbetsgivare. Händelsen inträffade på en byggarbetsplats i Sollentuna i samband med en konflikt om lön.
Blåljus Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.
Blåljus Polisen registrerade 142 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 31. Av dessa ska 77 brott ha begåtts under veckan, medan övriga avser händelser vid en tidigare tidpunkt.
Nyheter Tågtrafiken i Sigtuna kommun hade ovanligt många förseningar i juli. Av cirka 8 300 tåg som passerade Arlanda C, Märsta eller Rosersberg kom 998 mer än fem minuter sent, vilket motsvarar 12 procent.
Blåljus En man i 50-årsåldern har gripits misstänkt för att ha misshandlat sin partner i Sigtuna. Händelsen inträffade på torsdagskvällen och ska ha skett i närvaro av parets gemensamma barn.
Blåljus Under torsdagen inträffade en trafikolycka på väg 263 mellan Märsta och Sigtuna. Två personbilar kolliderade, vilket ledde till att räddningstjänst, polis och ambulans larmades till platsen.
Nyheter Sigtuna tillhör de kommuner i Stockholms län med högst arbetslöshet. Det visar Arbetsförmedlingens senaste rapport för det andra kvartalet 2025.