Denna vecka är det Almedalsveckan och Sigtuna kommun är i sedvanlig ordning representerade.
I år kommer kommunen inte att hålla i egna aktiviteter men skickar ner en delegation av tjänstemän för att knyta kontakter, tillvarata goda idéer och omvärldsbevaka. Fokus är samverkan inom Arlandaregionen. Kommunstyrelsens ordförande Olov Holst (M) kommer bland annat att delta i en panel om bostadsbyggande och i ett rundabordssamtal som rör frågeställningar kring Arlandaregionen. Kostnaden för Sigtuna kommun är båtbiljetter för tre personer och boende som delas med Destination Sigtuna.
Notiser Under juni månad genomför Sigtuna kommun en inventering av övergivna cyklar vid samtliga cykelställ i kommunen. Åtgärden syftar till att frigöra plats och förbättra ordningen i offentliga miljöer.
Blåljus En man skadades på tisdagsmorgonen i en arbetsplatsolycka på en byggarbetsplats i närheten av Arlanda. En byggställning föll över mannen, vilket ledde till att han fick ont i ryggen.
Nyheter Ungdomsarbetslösheten i Sigtuna kommun sjunker och ligger nu på den lägsta nivån sedan februari 2020. Det visar färska siffror från Arbetsförmedlingen som Newsworthy sammanställt.
Notiser Sigtuna Vårdcentral i Humlegården invigdes i lördags med ett välbesökt arrangemang. Under tre timmar kom närmare 500 personer för att ta del av festligheterna och bekanta sig med den nya vårdverksamheten i centrala Sigtuna.
Nyheter Sigtuna kommun hade 52 719 invånare vid utgången av första kvartalet 2025. Det visar preliminära befolkningssiffror från Statistiska centralbyrån (SCB) som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Sigtunaskolan Humanistiska Läroverket (SSHL) har valts ut att motta en svensk fana vid det officiella nationaldagsfirandet på Skansen den 6 juni. Fanan delas ut av H.M. Konungen under högtidliga former på Sollidens scen.
Nyheter Hyresgästföreningen i Sigtuna har fått en ny ordförande. Lola Svensson har nyligen tagit över rollen och redan hunnit engagera sig i flera frågor som rör hyresgäster i kommunen.
Blåljus Trafiken på pendeltågslinje 41 mellan Märsta och Rosersberg stoppades under onsdagskvällen på grund av ett olycksfall vid Märsta station. Ett omfattande räddningspådrag kallades till platsen med både polis, ambulans och ambulanshelikopter.
Politik Socialdemokraternas gruppledare Marie Axelsson riktar hård kritik mot den pågående byggnationen av det nya kultur- och aktivitetshuset i Valsta.