Diplomet på att Sigtuna kommun är Fairtrade CityFoto: Sigtuna kommun

Kommunen med i Fairtrade igen

Sigtuna kommun har certifierats av Fairtrade igen: - Vi är stolta att Sigtuna kommun för återigen blir Fairtrade city-diplomerade. Det finns en tydlig politik vilja att jobba med hållbarhetsfrågor i vår kommun och det ger resultat, säger Ibrahim Khalifa (s) kommunstyrelsens ordförande.

Fairtrade har kritiserats av borgerliga partier för att ha kopplingar till både LO och Svenska kyrkan, så sent som förra året ansåg oppositionsrådet Olov Holst (M) att kommunen bör välja andra certifieringar än Fairtrade. Även riksdagsledamoten Hanif Bali (M) har kritiserat Fairtrade.

Men för åttonde året i rad står det nu klart att Sigtuna kommun är en Fairtrade City.
– Det som är unikt i Sigtuna är att vi valt att arbeta med att engagera och ha medlemmar i Fairtrade city. Alla är välkomna som medlemmar om man åtar sig att ta etiska hänsyn i sin upphandling. Idag är vi en 65 medlemmar i Fairtrade city i Sigtuna, säger Helen Ericson miljöstrateg, Sigtuna kommun

vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Notiser Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.