Under en tid har råttor invaderat återvinningsstationen i Märsta centrum, nu kräver kommunen att åtgärder vidtas.
Sedan i april har kommunen ett pågående ärende gällande återvinningsstationen i Märsta Centrum. I helgen rasslade nya bilder in till redaktionen där man ser decimeterstora råttor springa omkring på området. – Miljö- och hälsoskyddskontoret har fått många klagomål på nedskräpning och råttor vid återvinningsstationen i Märsta C. Vi har kunnat konstatera att det finns risk för olägenheter för människors hälsa, och att något behöver göras för att komma tillrätta med detta, skriver Kaspar Fritz, miljö- och hälsoskyddschef, i ett mail till redaktionen.
Problemet har enligt Fritz flera orsaker och man vill få till en hållbar lösning med samordnade insatser från flera aktörer. Milkö- och hälsoskyddskontoret har haft möten med både markägaren Fastpartner och Förpacknings- och tidningsinsamlingen. Båda behöver vidta åtgärder innan en skadedjurssanering. Samtidigt pågår diskussioner om en flytt av stationen till ett annat läge enligt Fritz.
Nyheter Arbetet med att göra Humlegården till en ny mötesplats i Sigtuna går vidare. Efter beslut i kommunstyrelsen ska fastigheten nu anpassas för de verksamheter som planeras flytta in.
Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.
Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)
Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.
Notiser Organisationen Mamma United, som är verksam i bland annat Sigtuna kommun, beviljas 554 750 kronor i statsbidrag från Jämställdhetsmyndigheten. Bidraget avser verksamhetsstöd för åren 2026 och 2027.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.