Foto: Insändarbild/montage

Kommunen kräver insatser efter råttinvasionen

Under en tid har råttor invaderat återvinningsstationen i Märsta centrum, nu kräver kommunen att åtgärder vidtas.

Sedan i april har kommunen ett pågående ärende gällande återvinningsstationen i Märsta Centrum. I helgen rasslade nya bilder in till redaktionen där man ser decimeterstora råttor springa omkring på området.
– Miljö- och hälsoskyddskontoret har fått många klagomål på nedskräpning och råttor vid återvinningsstationen i Märsta C. Vi har kunnat konstatera att det finns risk för olägenheter för människors hälsa, och att något behöver göras för att komma tillrätta med detta, skriver Kaspar Fritz, miljö- och hälsoskyddschef, i ett mail till redaktionen.

Problemet har enligt Fritz flera orsaker och man vill få till en hållbar lösning med samordnade insatser från flera aktörer. Milkö- och hälsoskyddskontoret har haft möten med både markägaren Fastpartner och Förpacknings- och tidningsinsamlingen. Båda behöver vidta åtgärder innan en skadedjurssanering. Samtidigt pågår diskussioner om en flytt av stationen till ett annat läge enligt Fritz.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.