Kommunen köpte vägsalt för drygt 28 000 kronor av ett sk blufföretagFoto: Daniel Iskander/Arkiv
Kommunen köpte dyrt vägsalt
Sigtuna är en av kommunerna i landet som köpt in dyrt vägsalt för 165 kr/kg enligt Uppdrag Granskning.
Uppdrag Granskning har granskat bluffakturor i kommuner och landsting. Det konstateras att nästan alla kommuner har råkat ut för att köpa produkter som klassas som bluff. Sigtuna kommun ska enligt programmet ha köpt vägsalt för 165 kr/kilot. Vilket är långt dyrare än vad vanligt avisningsmedel kostar. Normalt ska man kunna köpa vägsalt för omkring 1 kr/kg.
Betalade 41 000 kronor Sigtuna kommun bekräftar att man varit i kontakt med Uppdrag Granskning och att man betalat fakturor till två av de företag som nämns. När det gäller vägsalt är det två inköp 2013-2014 för totalt 28 000 kronor och under 2013 har man betalat 17300 kronor för annonsering hos FöretagsDelen.
Infört varningssystem Under 2013 har man även infört ett system med automatiserad kontroll av utbetalningar och leverantörer mot varningslistor. Det har visat sig vara effektivt enligt pressansvarige Anna Jernberg Carlsson. Systemet varnar ekonomienheten innan betalfilen skickas till banken. Sigtuna kommun har dock inte gjort polisanmälningar gällande blufföretag.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.
Politik Vänsterpartiet i Märsta–Sigtuna har träffat märstabon Ayla och hennes familj för att uppmärksamma konsekvenserna av dagens migrationsregler. Partiet menar att hennes situation visar behovet av en mer långsiktig och rättssäker migrationspolitik.