Elbilsplats utanför kommunhusetFoto: Insändarbild

Kommunen kan få Laddguld

Elva kommuner har nominerats till Laddguldet för sitt arbete med att driva omställning till utsläppningsfria transporter.

Sigtuna är en av elva kommuner som nominerats till Laddguldet 2020, Väsby är en annan kommun. Totalt är det fyra kommuner i länet som är nominerade. Vinnaren utses nu på fredag och juryn ar hänsyn till ökningen av fordon och laddpunkter under 2019 hos de nominerade kommunerna. Man tar också hänsyn till om kommunen aktivt varit med och stöttat utvecklingen med olika beslut.

Att ha många laddningsplatser för elbilar är en viktig faktor, likaså antalet laddbara bilar per capita. De som nominerats är med i topp 35 i båda kategorier i landet. Allego arrangerar tävlingen och första vinnaren utsågs 2017, Gävle, 2018 vann Lerum och 2019 var det Kungsbacka.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.